آهن آلات نارنجی

آشنایی با چدن ها

آشنایی با چدن ها
مقدمه ای بر چدن ها
چدن مخلوطی ( کامپوزیت ) از آلیاژهای آهن و کربن آزاد ( نامحلول ) با اندازه 2 . 1 الی 6 . 2 درصد وزنی کربن است . بیش تر از 95 درصد وزنی چدن را عنصر آهن تشکیل میدهد و عنصرها آلیاژی کلیدی آن کربن و سیلیسیم می باشند آشنایی با چدن ها. چدن ها همگانی معمولا فی مابین 2 . 1 تا 4 درصد کربن و 1 تا 3 درصد سیلسیم داراست . در ریخته گری چدن در صورتی سرعت سرد شدن آن قدر پر سرعت باشد که کربن نتواند به صورت گرافیت آزاد شود , به صورت فاز سمنتیت در مذاب رسوب می نماید . رنگ بازه باخت این آلیاژها تحت عنوان شناسه اسم گذاری تجارتی و مهندسی گونه های متفاوت آن به فعالیت میرود . لذا مطابق با جدول , چدن بر پایه ی مرحله زمان به ترتیب به چدن سپید , آشنایی با چدن ها چدن خاکستری , چدن خالدار , چدن مالیبل , چدن نشکن و بقیه چدن ها تقسیم میگردند , به این ترتیب سرعت سرد شدن می‌تواند ساختار متالوگرافی چدن و مورفولوژی گرافیت ها ( کروی , کاغذ ای و غیره ) و در فیض رنگ مرحله برهه زمانی ناکامی را انتخاب نماید .

در انجماد آهسته و سرعت شدن آرام , ساختار چدن سپید در راستای چدن خاکستری و در سرعت انجماد بالا ( غیر تعادلی ) , ساختار آن به سوی چدن سپید تغییر میکند . اشکال چدن ها بر پایه ی صورت فاز کاربیدی , فاز مورد و رنگ مرحله باخت در جدول نشان داده شده‌است .
چدن خاکستری , ریز ساختار گرافیتی خاصی دارااست که سبب ساز می شود برهه زمانی ناکامی آن به رنگ خاکستری باشد . درین مدل چدن ها کلیه یا این که نصیب اعظم کربن به صورت آزاد ( گرافیت ) رسوب می نماید . آشنایی با چدن ها

چدن خاکستری عمدتا دربردارنده 2 . 5 تا 4 درصد وزنی کربن , 1 تا 3 درصد وزنی سیلسیم و مابقی آهن است . این گونه چدن استحکام کششی و ایستادگی به شوک کمتری نسبت به فولاد دارااست البته از نگاه استحکام فشاری با فولاد کم کربن و کربن میانگین قابل مقایسه است . گونه های چدن ها از نگاه صورت گرافیت عبارتند از :

چدن با گرافیت برفکی ( چدن مالیبل و یا این که چکش خوار )
چدن با گرافیت برگه ای ( چدن های خاکستری )
چدن با گرافیت کروی ( چدن داکتیل یا این که SG و چدن نشکن ( نودولار ) )
در زمینه ی چدن نشکن عملیات حرارتی شده , یک رینگ در نزدیکی کره های گرافیتی تشکیل می شود , بدین ترتیب بجهت رنگ روشن سپید رینگ فریتی در حوالی کره های گرافیتی نظیر دیده گاو به حیث رسیده که بدین علت به چدن دیده گاوی پر اسم و رسم است . آشنایی با چدن ها
این چدن به جهت حلقه فریتی که در نزدیکی گرافیت کروی داراست , بالاترین میزان چقرمگی را دربین چدن های این مجموعه داراست .
+ نوشته شده در دوشنبه 24 شهريور 1399ساعت 14:51 توسط شایان | | تعداد بازدید : 2